Reklam
Ali Osman Kıraş

Ali Osman Kıraş


NE BESLİYORSUNUZ?

03 Nisan 2018 - 13:38

       Kızılderililer  doğa ve  yaşam  konusunda bilge insanlar  olarak  kabul  edilir. Doğaya,  doğal  ortama aşıktır.  Asla  bozmak yıkmak  istemezler , bir  o kadar da insanlığa,  dostluğa  değer  verirler.
      Cheroke kabilesinin yaşlılarından  biri  hayat ,  aşk, evlilik   üzerine  konuşurken  şunları  söylüyor.
“İçimizde iki  kurt  vardır  ve  bunların  arasında   da  korkunç  bir  savaş.  Kurtlardan  birisi  öfkeyi,  kıskançlığı,  açgözlülüğü, kibiri,  küskünlüğü,  aşağılık  duygusunu ,  üstünlük  taslamayı,  yalanları  ve  bencilliği, korkuyu  temsil  ediyor.
      Diğeri  ise huzuru, umudu, paylaşmayı, cömertliği,dinginliği,  alçak  gönüllülüğü,  nezaketi,  yardımseverliği, dostluğu, anlayışı ,  merhameti  ve inancı  temsil  ediyor.”
     Dinleyen  gençlerden  biri dayanamayıp---Peki  hangi  kurt  kazanacak?  Diye soruyor.  Yaşlı  adam  tek  kelimeyle  cevap  veriyor.  ----“BESLEDİĞİNİZ”
     Değerli  okurlarım işte  hayat   böyledir  aile  içinde çocuklarınıza  karşı ,  etrafınızda komşularınıza  karşı,  akrabalarınız  arasında  amca, dayı ve  kardeşlerinize  karşı,  velhasıl tüm insanlığa  karşı  eğer  içinizdeki  hangi kurdu  beslerseniz  o  büyüyecektir.                                           
     Güzel  ülkemde bana  göre  çook  kötü bir seçim dönemi  yaşanıyor.  Ülkemi yönetmeye talip liderlerimize   bakıyorum da  birbirlerine  karşı,  kendilerinden  olmayanlara  karşı   hikayedeki   ilk  kurdu  besliyorlar  daima.  Öfke, açgözlülük,  kibir, üstünlük  taslama,  bencillik, belden  aşağı vurmalar….  Had  safhaya  çıktı.  40  yıldan  bu  yana  seçim  atmosferi içindeyim  sanki  ilk defa bu kadarını  görüyorum.
        Atalarımızın  güzel  bir sözü  var. “Rüzgar  eken  firtına  biçer,  ya da  ne ekersen  onu  biçersiniz”  Yapmayın  değerli  okurlarım. Etrafınıza  şöyle  bir  bakın. Liderler  gelip  geçici.. Biz  aynı  mahallenin,  aynı  yurdun ,  aynı  dünyanın  insanlarıyız. Onlara  uyup  birbirimizi  aşağılamayalım.  Onlara  uyup üstünlük  kurmaya, üstünlük  taslamaya  çalışmayalım. Açgözlülük, “hep bana, Rabbena”  demeyelim. Bencilliği yıkalım.
     Olmaz,  bu kadarı  iyiye  alamet  değil. Birbirlerine  karşı söylemediklerini  bırakmıyorlar.  Sen  Kürt’sün, sen  Türk’sün, alevisin, sünnisin, Çerkezsin, Ermenisin  daha  neler  neler. Sanki  birileri  için kürt  olmak,  birileri  için  Türk olmak,  birileri  için Alevi  olmak,  birileri için Sünni  olmak  ,  Ermeni olmak, Rum  olmak, Çerkez  olmak,  Pomak, olmak, manav olmak  ..vb. suç. Suçmuş  gibi lanse  etmek , suçmuş,  günahmış  gibi  göstermek  nedir  Allah  aşkına?  Olmaz  ,  olmaz. Bu kadar  ayrıştırmayalım..  yeter  artık  birazda içimizdeki  öbür  kurt  beslensin.  Birbirimizi  tanımaya,  anlamaya  çalışalım. Sağlıcakla.Aşınız  katıklı ve sıcak, hayatınız onurlu ve özgür olsun.
Sevgiyle dolun, sevgiyle  kalın...30/05/2011
Ali Osman KIRAŞ
  


YORUMLAR

  • 0 Yorum