Reklam

YILDIRIM: "GAZETECİLER ÖZGÜR BIRAKILMALI"

YILDIRIM: "GAZETECİLER ÖZGÜR BIRAKILMALI"
21 Ekim 2020 - 15:41

Gelecek Partisi Çanakkale İl Başkanı Hüseyin Yıldırım, bir ülkede basın ne kadar hür ise toplumunda o kadar ifade özgürlüğüne sahip olabileceğini söyledi.
BASIN ÖZGÜRSE DEMOKRASİ İŞLER
Yıldırım, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, öncelikle tüm gazetecilerin gününü kutladı. Özgür gazeteciliğin demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bir ülkede gazeteciler ne kadar özgürse, o ülkedeki insanların ifade özgürlüğü de o ölçüde özgürdür. Bir ülkede basın özgürse ve iktidar baskısı altında kalmadan, çekinmeden her şeyi yazabiliyorsa, insanlar da açıkça korkmadan fikrini dile getirebiliyordur. Yine bir ülkede, basın ne kadar özgürse, o ülkede demokrasi de o kadar iyi işliyor demektir.” diye konuştu.
BASKI, TEHDİT VE YILDIRMAYA MARUZ KALIYORLAR
Maalesef bu gün dünyada ve Türkiye’de çok sayıda gazetecinin başta iktidar ve başka unsurların baskı, tehdit ve yıldırma politikası sonucu mesleğini yapamaz durumda olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bu gün ülkemiz ne yazık ki işsiz gazetecilerle dolu. Ayrıca üzülerek söyleyelim ki cezaevinde de gazeteciler var. Hiçbir gazeteci yaptığı haberden dolayı çeşitli gerekçeler göstererek cezaevine atılmamalı. Basın ve ifade özgürlüğü hiçbir şekilde kısıtlanmamalı.” dedi.
BASINI ÖZGÜR TOPLUMLAR HUZURLU TOPLUMLARDIR
Basını özgür toplumlar aynı zamanda huzurlu toplumlar olduğunun altını çizen Yıldırım, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çünkü bilir ki; sıkıntısı olduğunda basın özgürce dile getirir, sesini duyurabilir. Bu toplumu rahatlatır ve huzurlu kılar. Özgür basın toplum adına kamu denetimi yapar. Ancak basını özgür olmayan ülkelerde yaşayan toplumlar ise mutsuz ve huzursuz toplumlardır. Sesleri boğulur, dile getirilmez. O ülkede de zaten demokraside ciddi sıkıntılar var demektir. “
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum