Reklam

"GAZİLER DİYARINDAN ŞEHİTLER DİYARINA CORONA TAŞINIYOR!"

Gelecek Partisi İl Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Dr. Emrah Direk, son günlerde Gaziantep Şahinbey belediyesinden Çanakkale'ye her gün yapılan ziyaretlere değinerek bir basın açıklaması düzenledi.

07 Temmuz 2020 - 12:49

Direk yaptığı açıklamada; "Malumunuz üzere geçtiğimiz hafta kentimizi temsil eden siyasilerin müjde olarak açıkladığı Gaziler Diyarında Şehitler diyarına 105.000 öğrenci ve vatandaş gezileri yeniden başladı. Gaziantep Şahinbey belediyesinden Çanakkale’mize her gün bir uçak dolusu vatandaşımız şehrimizi ziyaret ediyor.  Bizde misafir baş tacıdır. Şehitler diyarı olarak her yıl ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca ziyaretçi ağırlıyoruz zaten. Fakat dünya ve ülke olarak bir pandemi yani salgın hastalık dönemi geçiriyoruz. Bildiğiniz üzere ben aynı zamanda bir sağlıkçıyım. Aslında bu durumun yanlış olduğunu bilmek için sağlıkçı olmanıza da gerek yok. Sokaktan geçen birine de Gaziantep’ten Çanakkale’ye her gün bir uçak dolusu insan gezmeye geliyor  üstelik bu belediye eli ile yani devlet eli ile yapılıyor desek size tepki gösterir. Neden mi? Sağlık Bakanının bizzat kendi ağzından açıkladığı verilere göre Gaziantep COVİD Açısından en yüksek hasta sayısının olduğu illerin başında geliyor.  Hatta daha dün sağlık bakanı yaptığı paylaşımında vakaların en çok arttığı illerin 3.sırasında yine Gaziantep ilini zikretti. Yani neredeyse sağlık bakanının her açıklamasında Gaziantep iline ayrı bir parantez açıyor. Kimse yanlış anlamasın Gaziantepli vatandaşlarımız bizlerinde bu ülkenin de baş tacıdır. Her misafirimizin olduğu gibi onlarında başımızın üzerinde yerleri vardır.
Fakat ülkemiz COVİD ile mücadele ediyorken, İnsanlara mecbur olmadıkları takdirde dışarı çıkmama,
Maske-Mesafe-Hijyen Çağrıları sıklıkla yapılıyorken  Vakanın en çok olduğu ilden en az olduğu illerin başında gelen Çanakkale’mize her gün çok sayıda vatandaşı taşımak ve bunu bir müjde gibi basına servis etmek tam bir akıl tutulmasıdır. 1 Kuruş ekonomik gelir bile 1 vatandaşımızın sağlığından önemli değildir,  olmamalıdır da! Şimdi sormak istiyorum ; Gaziantep valisi Davut Gül vaka sayısının en fazla olduğu ve en çok artış yaşandığı illerinde düğünlerde kolluk kuvvetlerinin görev yapmaya başlayacağını açıklamışken, Her gün Gaziantep’ten Çanakkale’ye bir uçak dolusu insanı taşımak hangi mantığa sığıyor? Hangi ekonomik veri 1 insanın sağlığından daha önemli ve değerlidir? Gelen vatandaşlarla ilgili Gaziantep ve Çanakkale havaalanında ekstradan hangi tedbirler uygulanmaktadır?
Gaziantep’ten gelen 1 uçak dolusu insana havalanın da veya öncesinde test yaptırmak birilerinin aklına gelmedi mi? Bu vatandaşlarımız Aynalı çarşı da,Truva atının civarında gezerken sosyal mesafesizlikten hastalığı Çanakkale’de yaşayan vatandaşlarımıza bulaştırırsa ve bu hastalık Çanakkale’de PİK Yaparsa bunun sorumluluğu kime aittir.
Gaziantep’te düğünlerde bile kolluk kuvvetlerinin görev yapmaya başlayacağı açıklanmışken  Çanakkale’ye başlayan ve her gün yüzlerce insanın buraya geziye gönderilmesi bu dönemde elzem midir? Aynalı çarşı esnafı ile birkaç görüşme yaptık, Kendileri de Çanakkale’nin ve Çanakkale’linin sağlıklarının oraya gelen vatandaşların bırakacağı paradan daha değerli olduğunu ifade ediyorlar,
Ki kaldı ki zaten yaptığımız araştırmaya göre Gaziantep’ten gelen vatandaşlarımız ortalama 15-20 lira para bırakıp gidiyorlar. Yani bu gezilerin başlamasında kimin ne kıyağı var onu da öğrenmek istiyoruz. Rehberlik hizmetleri kimlerden alınıyor, hangi tur şirketi ile çalışılıyor, Çanakkale’ye ne gibi faydaları oluyor? Ve bu faydaların hangisi 1 insanımızın sağlığından daha önemli?Bunu müjde olarak paylaşanlar CORONA İlimizde PİK Yaptığı vakit rahat uyuyabilecekler mi?
Gelecek partisi olarak biz düzenlenen bu gezilerin en azından bu yıl tehir edilmesini COVİD’in ülke içerisinde ki dağılımının böylelikle ilden ile taşınmasının belki önüne geçemesek de en azından hızlı yayılımının önüne geçebileceğimizi ifade etmek istiyorum" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum