Reklam

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİNİ 3 GRUBA AYIRARAK SIRALADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı için dikkat edilmesi gereken noktaları 3 grupta toplayarak açıkladı. Bakan Koca, 65 yaş üstü ve kronik hastalar kurban kesim alanlarına ve bayram namazına gitmemesi gerektiğini söyledi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİNİ 3 GRUBA AYIRARAK SIRALADI
29 Temmuz 2020 - 17:52

urban Bayramı Öncesi Bilim Kurulu Kritik Bir Toplantı Gerçekleştirdi. Toplantının Sona Ermesinin Ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda Bulundu. Bakan Koca, 65 Yaş Üstü Ve Kronik Hastalar Kurban Kesim Alanlarına Ve Bayram Namazına Gitmemesi Gerektiğini Söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'nın Açıklamalarından Satır Başları Şöyle;

"Bayramınız Şimdiden Mübarek Olsun. Allah Nice Bayramları Esenlik İçinde Yaşamayı Bizlere Nasip Etsin. Gelecek Yılın Bayramlarında Tüm Gönül Yakınlıkları, Sarılıp Kucaklaşmalarla Taçlansın. Ramazan Bayramını Gönlümüzce İdrak Edememiştik. 24-25-26 Mayıs Günlerine Denk Gelen Bayram Salgında Tedbirlerin En Sıkı Tutulduğu Zamanda Buruk Geçti. Sokağa Çıkma Kısıtlaması Akraba, Arkadaş, Sevdiklerimizle Bir Araya Gelmemize Mani Oldu.
Ramazan Bayramı Eski Bayramları Bize Tam Manasıyla Özletti. 1 Haziran'dan İtibaren Normalleşme Sürecine Geçtik. Alınan Tedbirlerle Sonuçlar Arasındaki İlişkiyi Yakından Tecrübe Ettik. Kurban Bayramı'nı Mevcut Şartlarda Ruhuna En Uygun Şekilde Yaşamanın Yolunu Biliyoruz. Kurban Bayramı Paylaşma, Yardımlaşmayı Esas Alan Bayramdır. Kurban Bayramı'nın Ruhuna Uygun Olan Bayramı Sosyal Dayanışma İçinde Geçirilmesidir. Bunun Bir Anlamı Da Hastalığa Karşı Dayanışma İçinde Olmaktır.
Kurban Bayramı Sırasında Koronavirüs Konusunda Risk Alırsak Kendimizi Ve Başkalarını Korumak İçin Gerekli Dikkati Göstermezsek Ağır Bir Vebal Yükler. Kurban Bayramı'nda Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar Üç Grupta Toplayacağız.

Birinci Grup Önlemler

1-Kurbanlık Alışverişleri Belediyeler Tarafından Belirlenen Ve Denetlenen Yerlerde Yapılmalıdır.
2- Hayvan Satış Alanlarında Olabildiğince Kısa Kalınmalıdır.
3- Müşteriler Ve Satıcılar Arasında El Sıkışma Yapılmamalıdır.
4- 65 Yaş Üstü Ve Kronik Hastalar Kurban Kesim Alanlarında Bulunmamalıdır.
5- Kurbanlar Belediyenin Kesim Yerlerinde Kesilmelidir.
6- Kurban Kesimi En Az Katılımla Yapılmalıdır.
7- Maske, Mesafe Ve Sosyal Mesafeye Dikkat Edilmelidir.

İkinci Grup Önlemler

1- Abdest Namazdan Hemen Öncesine Bırakılmamalı Evde Alınmalıdır.
2- Bayram Ve Cuma Namazına Herkes Kendi Seccadesi İle Gitmelidir, Secde Sırasında Halı Veya Seccadelere Virüs Bulaşması Kolayca Mümkündür.
3- Maske Ve Sosyal Mesafe Kuralı Bütün Bayram Boyunca Geçerli Kritik Kuraldır. Saflarda Yan Yana Gelen İki Kişi Aralarında Mutlaka Boşluk Bırakmalı, Saflar Sıklaştırılmamalı, Seyrek Tutulmalıdır.
4- Vaaz Ve Namaz Süreleri Diyanet İşleri Başkanlığımızın Belirttiği Üzere Kısa Tutulmalıdır.
5- Namaz Sonunda Cemaat En Arka Saftan Başlayarak Düzenli Şekilde Dağılmalıdır.
6- Bayram Sonu Gruplaşma Meydana Gelmemelidir.

Üçüncü Grup Önlemler

1- 65 Yaş Üstü Büyüklerimiz, Kronik Hastalığı Olanlar Lütfen Bayram Namazına Gitmesin.
2- Mezar Ziyaretleri Arefe Ve Bayram Sonrasında Ertelenmelidir.
3- Makbul Olan Ziyaret Yüz Yüze Değildir, Mümkün Olduğu Kadar Bayramlaşmalar Telefonla Yapılmalıdır. Yüz Yüze Gerçekleşecekse Ziyaret Süresi Kısa Tutulmalıdır.
4- Kurban Yemekleri Verilmemelidir.
5- Yoksullara Et Dağıtılacaksa Çok Dikkatli Olunmalıdır.
6- Bayram Günlerinde Bir Araya Gelmek Zaruri İse Açık Ortamlar Tercih Edilmelidir.
7- Eve Ziyaretçi Alınmışsa Ev Havalandırılmalıdır.
8- Bayram Boyunca Hasta Ziyaretinden Uzak Durulmalıdır.
9- El Öpmeyi, El Öptürmeyi, Tokalaşmayı, Sarılıp Öpüşmeyi Gelecek Bayramlara Erteleyeceğiz. Bu Kuralı Terk Edersek Karşılaştığımız Sonuçlar Tahmin Edilebilir.

"Geleneklerimizi Gelecek Bayramlara Erteleyelim"

Bu Kurban Bayramı Hep Birlikte Vereceğimiz Sınavdır. El Öpmediğimiz, Birbirimize Sarılmadığımız İkinci Bayram Olacaktır. El, Öpme, Kucaklaşma, El Sıkışma Geleneğimizi Gelecek Bayramlara Erteleyelim.
Baştan İtibaren Yapılan Değerlendirmelerde Kurban Bayramı'na Yönelik Kısıtlama Gündeme Getirilmemiştir. Kısıtla Geçirdiğimiz Ramazan Bayramı Konusunda Bilgi Vermek İsterim. 10 Gün Sonraki Sonuç Günlük Vaka Sayılarında Yüzde 15 Azalma Olmuştur. Aynı Tarihlerde Entübasyona Giren Günlük Hasta Sayısında Yüzde 21, Yoğun Bakımda Yüzde 19, Hastaneye Yatırılan Hasta Sayısında Yüzde 8 Düşüş Gerçekleşmişti, Vefatlar Azalma Göstermişti.

"Bayramda Gözümüz Vaka Tablosunda Olmasın"

Bunlar Kısıtlarla Birlikte Gönüllü Katılıma Dayalı Sonuçlardı. Şimdi Maske Mecburiyeti Olmakla Birlikte Sonuç Veren Kısıtları Koyacak Olan Sizlersiniz. Kurban Bayramı'nda İşi Öyle Ciddiye Alalım Ki, Bayram Sonrasında Gözümüz Vaka Tablosunda Olmasın.
Yakın Günlerdeki Tecrübeden Şunu Öğrenmiş Bulunuyoruz, Gerilersek Toparlaması Büyük Çaba, Dikkat İstiyor. 11 Haziran'da Olduğu Gibi 14 Temmuz'da Binin Altına Çekmemiz 33 Günü Almıştır. Size Tedbirlerde Ciddiyet İle İhmalin Örneğini Verdim. İşin Kolay Ve Çok Zor Tarafını Birlikte Görmenizdir. Tedbirlere Uymak, Tedbirleri Terk Etmenin Sonuçlarından Çok Daha Kolaydır.

"Hasta Sayımızın Artması Arzu Edilmeyen Sonuçtur"

Ülkemizin Herhangi Bir Şehrinde Tehdit Edici Düzeydeki Vaka Artışı, Okulunu Özleyen Çocuğumuz İçin Endişe Kaynağıdır. Dsö'nün Uyardığı Yönde Eylülde İkinci Dalga Başlangıcı İse Ekonomiler Açısından Büyük Risktir. Yatan Hasta Sayımızın Artması Arzu Edilmeyen Sonuçtur. İlk Günlerde Belirttiğim Gibi Salgınla Mücadele Bütün İnsanların Katılımı İle Gerçekleşecektir. Halkımız Tedbirlere Uyarak Ekonomiden Üretime, Hizmet Sektörüne Tüm Alanlarda Katkıda Bulunduğunu Yakınen İdrak Ediyorum.
Salgınla Mücadelede Daha İstekli, Daha Kararlı Olmalıyız. Mücadele Bir Süredir, Bölgelere Göre Değişen Tedbirlerle Yürütülüyor. Şehirler Bazında Gerekli Kararları Alan Valilerimizin Başkanlık Ettiği İl Hıfzısıhha Kurullarıdır. Bu Kurullar Gelişmelere Göre Radikal Önlemler Alma Yetkisine Sahiptir.
Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu'da Bazı İllerimizde Bu Kararlardan Önemli Sonuçlar Elde Ettik. Bu Önlemleri Denetleme Yetkisine Sahip İçişleri'ne Teşekkür Ediyorum. Son Günlerde İlginç Görünümle Birkaç Konu Var. Test Kitlerimizin Doğru Sonuç Verme Oranının Yüzde 40 Olduğu Öne Sürülüyor. Test Kitlerimizin Doğru Sonuç Verme Oranı Yüzde 90'ın Üstündedir.

Kaynak: Haber Merkezi

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum