Reklam

ŞADAN DOĞAN: "BÜYÜK PROJELER HAYATA GEÇECEK"

Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın Temmuz ayı olağan toplantısı Meclis Başkanı Melih Akyıl başkanlığında gerçekleşti.

ŞADAN DOĞAN: "BÜYÜK PROJELER HAYATA GEÇECEK"
10 Temmuz 2024 - 12:19
 Toplantıda söz alan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan takip ettikleri yatırımlarla ilgili bir sunum yaparken; “Göreve gelirken ‘hayallerimiz var’ demiştik. Bizim artık hayallerimiz değil; gerçek, ayağı yere basan, somut projelerimiz var. Gördüğünüz gibi söz verdiğimiz, konuştuğumuz, gerçekleşmesi için mücadele ettiğimiz her şey hayal değil, birer proje. Tüm projeler de birer birer gerçekleşecek. Bigamızı ikinci yüzyılın parlayan yıldızı haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AKYIL, EKONOMİK VERİLERE DİKKAT ÇEKTİ
Ekonomide yaşanan olumsuzlukları hatırlatan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, meclis üyelerine dikkatli ve planlı olmaları gerektiğini ifade etti. Somut verilere dayanarak yaptığı açıklamada önemli verilere değinen Başkan Melih Akyıl; “Çek senet geri dönüşlerinde tablo biraz olumsuz. TOBB’un verilerine kooperatiflerin sayısı gittikçe azalıyor. Kooperatiflere maddi destek sağlanmaya başlandı. Mal alımlarında 400 bin lira, hizmet alımlarında 60 bin lira, nitelikli personel istihdamında ise bir personel için 104 bin liraya kadar hibe desteği var. Bu hibelerin takibi için 31 Temmuz’a kadar kooperatiflerin Ticaret İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor. Bazı köylerimizde 2 kooperatif var. Geçen gün kooperatif başkanı bir arkadaşımız vardı. Kendisiyle konuştuk. Ortak sayılarını düşürdüğümüzde kooperatifler kesinlikle kapanır deniyor. Tarım anlamında olumsuz bir tablo. Yine tarımdan bahsedeyim. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar bey, iklim değişikliğinin ürünlere olumsuz etkisine dikkat çekiyor. İklim değişikliğinin ürünlerin fiyatına ve verimine olumsuz etki yaptığını söyledi. Bireysel kredi kartlarında geri ödemelerde geçen döneme göre aylık kısıtlamalara rağmen, taksit kısıtlamalarına rağmen olumsuz bir tablo var. Bir başka olumsuz tablo. Konkordato talepleri geçtiğimiz yılın toplamına şimdiden ulaşmış durumda. Bunun içinde hükümetin doğru tespitleri var. Zombi şirketler var. Bunlar iyi bir şekilde takip ediliyor. Gerçek olmayan konkordatoların tüketiciye olumsuz etkileri var. Alacaklar gecikiyor. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Yine Teknopark’larda teknoloji şirketlerine verilen istisnalar torba yasa ile kalkıyor. Bu da bu şirketleri olumsuz etkileyecek” ifadelerini kullandı.
SİGORTACILIKTAKİ YENİ DÜZENLEMELER
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından söz alan Biga TSO Meclis Üyesi Canberk Tarhan ise meclis üyelerini sigortacılık sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Tarhan, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için sigortacılıkla ilgili düzenlemelerin takip edilmesi gerektiğini ifade etti.
“ÇOK ÖNEMLİ PROJELERİ GÜNDEMDE TUTTUK”
Göreve geldiklerinde önemli projeleri gündeme getirdiklerini ve takibini asla bırakmadıklarını dile getiren Şadan Doğan: “Biliyorsunuz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri Bigamızı geleceğe taşıyacak önemli projeleri gündemde tutmaya, siyasetçilerimize bu projeleri sürekli hatırlatmaya, kurumlar arası ilişkileri güçlü tutarak önemli işler yapmaya devam ediyoruz. Bu süreçte birçok projemizi ve çalışmamızı hayata geçirirken, çok önemli işlerin de sözlerini aldık, imzalarını attırdık. Bigamızı ikinci yüzyılın parlayan yıldızı haline getirecek çalışmalarımız ve vizyon projelerimiz çok önemli. Hep birlikte aday olduğumuzda ne demiştik? Çalışarak güçlüyüz, Bigamız için birlikteyiz. Bizi güçlü kılan çalışmamız, üretmemiz, ürettiğimize katma değer kazandırıp satabilmemiz. Bizi bir arada tutan ise Biga ortak paydamız. Sloganımızı bu temelde kurmuştuk hazırlık sürecimizde. Bu süreci taçlandırmamız gerekiyor” dedi.

“YATIRIM SÜRECİNDEKİ PROJELERLE…”
Yat İmalatı İhtisas Serbest Bölgesi, Karabiga Yat ve Konteyner Limanı gibi projelerin yatırım sürecinde olduğunu dile getiren Şadan Doğan; “Bozlar Köyü’nde yapılacak Yat İmalatı İhtisas Serbest Bölgesi projesini çok önemsiyoruz. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürü Emel Emirlioğlu ile Ankara'da görüştük. Şu anda 3 büyük firma var. Takip ediyoruz. Detayları da görüşeceğim. Yer çok büyük. Bu proje Bigamız için çok önemli. İnşallah en kısa zamanda yatırımcılar ilgilenecek. Karabiga Yat ve Konteyner Limanı ile ilgili de büyük firmalar çalışma yapıyor. Bozlar bölgesine yapılacak yat üretimi ve orayla entegre olacak Karabiga yat limanımız bizim gözde projelerimiz olacak. Karabiga konteyner limanı da önemli bir açığı kapatacak. Bizim en önemli hedeflerimizden biri de demiryolu projesi. Her platformda dile getiriyoruz. İlk göreve geldiğimiz günden bu yana dile getiriyoruz. Çanakkale 1915 Köprüsü çok değerli bir yatırım oldu bölgemiz için. Liman projelerimiz de değerli yatırımlar. Tüm bunlar demiryolu ile taçlandırabilirsek, Bigamızda ulaşım konusunda çağ atlayacağız. Demiyolu yakın zamanda olmayabilir ama bizim için bir hedef. Yat üretimi, liman ve Çanakkale Köprüsü'nün yanına bir de demiryolunu eklersek Biga'ya yatırımcı ilgisi gelmemesi için hiçbir sebep yok. Düşünün hobisi dahi çok pahalı olan bir sektörü buraya çekeceğiz. Türkiye'de örneği yok gibi. Teknopark ziyaretinde uluslararası ilgi göreceğini söyledi hocalarımız. Yatırımcıların ilgisini çekecek, ülkemizin parlayan bir yıldızı olacak ilçemiz” ifadelerini kullandı.
“ÇALIŞTAY PLANLIYORUZ”
Veterinerlik Fakültesi ve Hayvan Hastanesi projesini takip ettiklerini, OSB genişleme sahasında altyapı çalışması için ihale sürecinde olduklarını ve Ağaköy’deki yerleşkenin yeniden popüler olabilmesi için çalıştıklarını dile getiren Şadan Doğan; “OSB genişleme sahamızla ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah orada da altyapı çalışmamız da başlayacak. Yer satışlarının da bu şekilde başlayacağını düşünüyoruz. Veterinerlik Fakültesi ve Hayvan Hastanesi de Ankara’da yapacağımız görüşmelerle hızlanacak. Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, Dekan Yardımcıları ile bir araya geldik. Üniversitemizin sorunları, öğrencilerimizin yaşam koşullarının iyileştirilmesi, fakültelerimizin ihtiyaçları, öğrenci topluluklarının daha aktif çalışabilmesi, Ağaköy yerleşkemize olan ilginin yeniden sağlanabilmesi başta olmak üzere çeşitli konularda fikir alışverişi yaptık. Önümüzdeki günlerde üniversite heyetiyle beraber, Biga’daki dinamiklerin de katılacağı bir çalıştayın hazırlanması ile ilgili fikir birliğine vardık” dedi.

YENİ OKULLAR PLANLANIYOR
Biga’da eğitim anlamında bazı okulların açılmasıyla ilgili bir planlama içinde olduklarını da paylaşan Şadan Doğan; “TOBB anaokulumuz hizmete girdi. Okullarımızın yapımı devam ediyor. Okullarımızla ilgili bina sorunu kalmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Genel Müdürü Özcan Duman'ın Bigamızı ve odamızı ziyaretinde de gündeme getirdik. Güzel Sanatlar Lisesi, Kapalı Spor Salonu, Esentepe Mahallesi’ne bir ilkokul, OSB'ye meslek yüksek okulu açılması ve Tematik meslek lisesi konularının takibini de Biga İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erkan Bilen ile birlikte yapıyoruz” dedi.
BİGA FUARI 4-6 EKİM’DE
Fuarcılık konusunda Biga’da çok değerli bir iş yaptıklarını dile getiren Şadan Doğan; “Bigamızda fuarcılık anlamında çok değerli işler yaptık. Her gün daha profesyonel bir şekilde çalışıyoruz. Deneyim kazandıkça eksiklerimizi görüyor ve çözüyoruz. Bugüne kadar fuarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bigamız artık 3'üncü bir fuarı da kaldırabilecek düzeyde. Tüm kurum ve kuruluşlarımıza da burada iş düşüyor. Ancak bizlere daha büyük iş düşüyor. Komitelerimiz, fuar komitemiz başta olmak üzere çalışmalı. Sanal fuar ve Amerika iş seyahati konularında çalışıyoruz. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ve Teknopark’tan destek alıyoruz. Mobilya sektöründe kümelenme çalışması planlıyoruz. Biga Fuarımızda bu yıl, geçtiğimiz yılki konseptimizi devam ettireceğiz. Süreklilik arzetmesi açısından. 'İkinci yüzyılın parlayan yıldızı' görsellerimize ekledik. Daha sık kullanacağız bundan sonra. Bu yıl 4-6 Ekim tarihlerinden fuarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.
“ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ DE HAYALDİ, GERÇEK OLDU”
Hayallerle yola çıktıklarını, hayallerini hedeflere ve projelere dönüştürdüklerini dile getiren Şadan Doğan, Çanakkale 1915 Köprüsü’nü örnek gösterdi. Tüm projelerin hayat geçmesiyle birlikte Biga’nın Türkiye’nin parlayan yıldızı bir ilçe haline geleceğini ifade eden Şadan Doğan; “Bugün burada neler yaptığımızı anlatmak yerine, neler yapmak için çalışacağımıza odaklandık. Sizlerin de bu yönde odaklanmanızı istiyorum. Bigamız ve ülkemiz 100 yaşını doldurdular. Odamız ise 50'nci yaşını doldurdu. Yüzüncü yılımıza ulaşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadık. Ancak yüzüncü yıla ulaşmak kadar yüzüncü yıla yakışır işler yapmak da önemli. Biz bu görev bilinciyle çalışmalarımızı yapmaya, Bigamızın ikinci yüzyılını planlamaya başladık ve Bigamız için bir hedef ortaya koyduk. Saydığım tüm proje ve çalışmalar da Bigamızı ikinci yüzyılın parlayan yıldızı haline getirecek çalışma ve projeler olacak. Emin olun bunu başaracağız. Ankara'ya her gittiğimde bu net olarak görebiliyorum. Yeter ki daha çok çalışalım. Bu işleri başarabilirsek Bigamızı gerçekten ülkemizin yıldızı, parmakla gösterilen bir ilçe haline getirmiş olacağız. Göreve gelirken ‘hayallerimiz var’ demiştik. Bizim artık hayallerimiz değil; gerçek, ayağı yere basan, somut projelerimiz var. Gördüğünüz gibi söz verdiğimiz, konuştuğumuz, gerçekleşmesi için mücadele ettiğimiz her şey hayal değil, birer proje. Tüm projeler de birer birer gerçekleşecek. Çanakkale 1915 Köprüsü nasıl bir hayalle başladı ve gerçeğe dönüştü. Biz de Bigamızda tüm yatırımlarımızın hayata geçmesiyle hep birlikte büyük bir iş başaracağız” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum