Reklam

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER İÇİN ULUSLARARASI DOLAŞIM FIRSATLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2023-2024 Akademik Yılı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü seminerlerinin dördüncüsü Sağlık Hizmetleri MYO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER İÇİN ULUSLARARASI DOLAŞIM FIRSATLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
09 Ocak 2024 - 13:05
Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal’ın açılış konuşması ile başlayan seminerde Dış İlişkiler Koordinatörlüğü'nden Koordinatör Doç. Dr. Mehmet Yıldız, Erasmus Kurum Koordinatörü Öğr. Gör. Dr. Ali Emrah Tokatlıoğlu ve İkili İş Birliği Sorumlusu Dr. Hasan Hakan Başaran lisansüstü öğrencilerine sunum yaptı.
60 yüksek lisans ve doktora öğrencisinin katılım gösterdiği seminerde Doç. Dr. Mehmet Yıldız, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nün birimlerini tanıttı ve birimlerin görevleri hakkında genel bir değerlendirme yaptı. Doç. Dr. Yıldız, son dönemde üniversitemizde hız kazanan kurumsal uluslararasılaşma vizyonu çerçevesinde koordinatörlüğün üstlendiği sorumluluklar konusunda bilgiler vererek ÇOMÜ’ye iş birliği için farklı ülkelerden gelen akademi içinden ve dışından temsilcilerinin sayısındaki artışı vurguladı ve bu etkileşimlerin ÇOMÜ’nün öğrenci ve akademik ve idari personeline sunacağı fırsatlardan bahsetti.

Sonrasında söz alan Öğr. Gör. Dr. Ali Emrah Tokatlıoğlu, özellikle öğrenci eğitim ve staj hareketliliği programlarının şartları ve sunduğu olanaklara değinerek lisansüstü eğitim öğrencilerinin bu dolaşım programlarından nasıl faydalanabileceklerini açıkladı. Tokatlıoğlu, öğrencilere söz konusu programlara başvurmadan önce, başvuru esnasında ve kabul aldıktan ve programlardan döndükten sonra dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda ayrıntılı bilgiler vererek öğrencilerden ve akademik personelden gelen soruları yanıtladı.
Seminerin son konuşmacısı olan Dr. Hasan Hakan Başaran; Free Mover ve Avrupa Dayanışma Programı ile Avrupa dışındaki ülkeler ile yapılan uluslararası iş birliklerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Free Mover programı ve Avrupa Dayanışma Programı projelerinin başvuru ve uygulanma detayları üzerinde duran Başaran, bu etkinliklerin lisansüstü öğrencilere sunduğu akademik ve sosyokültürel olanaklar yanında kişisel ve mesleki çıktıları hakkında bilgiler aktardı. Lisansüstü öğrencilerinin ÇOMÜ’nün birçok ülkeden üniversiteler ile imzaladığı ikili iş birliği anlaşmaları sayesinde Avrupa dışında kalan yükseköğretim kurumlarına gidebileceklerini ifade eden Başaran, bu programın başvuru ve işleyiş süreçlerini açıkladı ve katılımcıların sorularını cevaplayarak sunumunu tamamladı.

Sunumlarını ardından Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Derya Girgin tarafından Doç. Dr. Mehmet Yıldız, Öğr. Gör. Dr. Ali Emrah Tokatlıoğlu ve Dr. Hasan Hakan Başaran’a hediye takdimi yapıldı.
Seminer soru-cevap bölümü ardından sona erdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum