Reklam

Enerjide Dev Ortaklığın İmzaları Atıldı

Enerjide Dev Ortaklığın İmzaları Atıldı
18 Mayıs 2013 - 15:09

Doğtaş gibi dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen bir markanın ardından, enerji, gıda ve turizm alanlarında da büyüyen Doğanlar Yatırım Holding (DYH) bünyesinde faaliyet gösteren D-Enerji Grubu, Güney Kore'nin KOSEP ve SK E&C şirketleriyle Aydın Büyükefe'de gerçekleştireceği 141 megawatt kurulu gücünde doğalgaz çevrim santrali projesi için ortaklık anlaşması imzaladı. İmza törenine, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Güney Kore Büyükelçiliği Müsteşarı Hee Chul Lee, Çanakkale milletvekilleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığı Müsteşarları ve çok sayıda konuk katıldı. Yaklaşık 175 milyon dolara mal olacak proje; ortaklığın toplam 1.5 milyar dolarlık enerji yatırımlarının ilk halkasını oluşturacak.

 “Projemiz 2016 yılında üretime başlayacak”

İmza töreninde konuşan DYH Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, önümüzdeki dönemde var olacakları tüm sektörlerde güçlü olmayı hedeflediklerini söyledi. Rüzgar çevrim santralleri ve farklı bölgelerdeki HES projelerinin yanı sıra konusunda uzman firmalarla ilk kez bir doğalgaz çevrim santrali projesi gerçekleştireceklerine dikkat çeken Doğan; “Projemiz 2016 yılında üretime başlayacak. Yatırımlarımız sadece Aydın'da yapılacak bu santral ile bitmeyecek. 1.5 milyar dolarlık büyük bir yatırımın ilk adımını attık” diye konuştu.

 “Uzun vadeli yatırımlar yeni başlıyor”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise konuşmasında, Türkiye'nin yurtdışından gelecek uzun vadeli yatırımlara ev sahipliği yapmaya başladığını söyledi. Doğanlar Holding ve ortaklarının imzaladığı anlaşmanın iyi bir örnek olduğunu söyleyen Yıldırım; “Türkiye'de uzun vadeli yatırımların henüz başındayız. Doğan ailesini gerçekleştirdikleri bu yatırım için kutluyorum” dedi. Yıldırım, Kore Savaşı sonrası iki ülke arasında bir “kan kardeşliği” olduğuna dikkat çekerek, bugün yapılacak anlaşmanın, geçmişten gelen güçlü bağların sonuçlarından biri olduğunu vurguladı. Önümüzdeki dönemde, enerji sektörü dışındaki alanlarda da yatırımlar yapılacağını söyleyen Yıldırım; “Türkiye ve Güney Kore arasında devreye girecek serbest ticaret anlaşması ile çok daha fazla ortak yatırım yapılacak” diye konuştu.

 Yatırımlar devam edecek

KOSEP Başkanı ve CEO Dr. Do-Soo Jang ise konuşmasında, dünya çapında 90 bin megawatt'lık üretim kapasitesine sahip olduklarını söyledi. Özellikle yenilenebilir enerji ve doğalgaz dönüşüm santralleri konusunda uzman olduklarını söyleyen Jang, Türkiye'de inşa edilecek santralin alanındaki en yeni teknolojiyle yapılacağını ifade etti. SK E&C Enerji Birimi Başkanı Sung Kul Shım de konuşmasında, alanında profesyonel üç firmanın ortaklığıyla gerçekleştirilecek projenin kusursuz olacağına dikkat çekti. Doğanlar Holding'in enerji sektörüne oldukça güçlü bir giriş yaptığını söyleyen Shım, 2016 yılına kadar yatırımların artacağını sözlerine ekledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci'de açılışta yaptığı konuşmada, enerji sektörüne yönelik, uluslararası doğrudan sermaye yatırımının önemine vurgu yaptı.

 

DYH ve D-Enerji hakkında...

Mobilya sektörünü amiral gemisi olarak kabul eden Doğanlar Yatırım Holding, bu sektördeki varlığını güçlendirerek başta enerji olmak üzere gıda ve inşaat sektörlerinde de büyümeyi hedefliyor. Enerji sektöründe faaliyet gösteren ve çevreyi koruyan enerji kaynaklarının üretimini desteklemek amacıyla kurulan D-Enerji, özellikle elektrik üretimi alanında faaliyet göstermekte. Bu faaliyetler hem proje geliştirmek, hem de geliştirilen projelere yatırım yapmaktan oluşuyor. Şimdiye kadar toplam 14 proje geliştirilmiş olup, lisans sahiplerince geliştirilmiş ancak yatırımı gerçekleştirilemeyen projelere yönelik de çalışma yürütülmekte. D-Enerji olarak geliştirilen projelerden Çanakkale ve Denizli'de toplam 245 mw kurulu güce sahip Rüzgar enerjisi santrali yatırımına çok yakında Amerikalı ortakla başlanılacak. İnşaatını da DYH'nin yaptığı Erzurum İspir'de 16 mw kurulu güce sahip hidro elektrik santrali Haziran ayında üretime başlıyor. Bunun yanında 16 mw gücündeki ikinci hidro elektrik santrali yatırımına da Ağrı'da yabancı bir grupla ortak olarak başlandı. Güneş enerjisi konusunda da belirlenen arazilerde ölçüm çalışmaları devam ediyor. Ayrıca üretilen elektriği satmak üzere kurulan Doğankent Elektrik A.Ş. iki yıldır toptan elektrik alım satımı faaliyetini yürütüyor. Enerji, önümüzdeki 5 yılda grubun toplam yatırımları içinde en büyük paya sahip olacak sektör haline gelecek. Bugün ortaklık anlaşması imzalanan Aydın Büyükefe Projesi ise doğalgaz çevrim santrali anlamında ilk proje olacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum