Reklam

ÇANAKKALE TABİP ODASI'DAN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Çanakkale Tabip Odası tarafından yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Oda tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada “Çalışma koşullarımızda iyileştirme, güvenli, sağlıklı çalışma alanları istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

ÇANAKKALE TABİP ODASI'DAN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI
12 Kasım 2021 - 11:50
Çanakkale Tabip Odası tarafından, yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Oda tarafından yapılan açıklamada sağlık personellerinin yaşadıkları mağduriyetlere değinildi. Açıklamada, “Tüm pandemi süreci boyunca hekimler ve sağlık çalışanları uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik/ödüyoruz.
Uzun saatler kesintisiz çalışma, sık nöbet tutma, her 5 dakikada bir muayene, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma çalışma alanımız olan sağlık kurumlarının olağanı haline geldi. Pandemi öncesinde de karşı karşıya kaldığımız bu sorunlar salgınla birlikte daha da derinleşti, çalışma koşullarımız daha kötü hale geldi.
Türkiye’nin komşu ülkelerinde vakalar ve ölümler hızla artarken Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında salgın hazırlığı yapma gereği duymadı. Vakalar uzunca bir süre gizlendi ve sağlık çalışanları bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldı” ifadeleri yer aldı.
Öte yandan açıklamada, talepler ve beklentiler madde madde kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada “Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarımızda düzenleme yapmaya çağırıyoruz!
· Tüm sağlıkçılar için güvenli çalışma alanı, hastalarımız için güvenli tanı tedavi ortamlarının oluşturulmasını, önlemlerin gözden geçirilip yeniden düzenlenmesini İstiyoruz!
· Haftalık çalışma sürelerimizin yeniden düzenlenmesini ve azaltılmasını İstiyoruz!
· Şiddete ve hastalıklara karşı güvenli, sağlıklı çalışma ortamı İstiyoruz!
· OHAL KHK’leriyle hukuksuzca ihraç edilen, güvenlik soruşturması gerekçe edilerek ataması yapılmayan tüm hekimlerin/kamu emekçilerinin derhal görevlerine başlatılmasını İstiyoruz!
· Birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini ve sevk zinciri uygulamasına geçilmesini İstiyoruz!
· İşverenler, sağlık çalışanlarına 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre COVID-19’dan korunma, KKD kullanımı, hastalık yönetimi vb. konularda eğitim vermek ve bu eğitimleri her birim değişiminde yenilemek zorundadır. Korunmayla ilgili havalandırmadan, iş örgütlenmesine, iş yükünün düzenlenmesine kadar geniş bir yelpazede işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemler de sorumlulukları arasındadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun etkin bir şekilde uygulanmasını İstiyoruz!” ifadeleri kullanıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum