Reklam

ÇANAKKALE'DE BİR İLK DAHA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi'nde, İdrar kaçırma için uygulanan ve etkin tedavi sağlayan Artifisyel Üriner Sfinkter yerleştirilmesi, ya da AÜS; Çanakkale’de ilk defa Üroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Cabir ALAN, Doktor Öğretim Üyesi Hasan Anıl KURT ve ekibi tarafından başarılı şekilde gerçekleştirildi.

ÇANAKKALE'DE BİR İLK DAHA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
15 Ekim 2021 - 12:40
Prof Dr. Cabir ALAN, AÜS ameliyatıyla ilgili olarak; Geçirilmiş olan kanser cerrahisi ameliyatları, ışın tedavileri ve başka nedenlere bağlı olarak erkeklerde görülen idrar kaçırmayı tedavi etmek için implante edilmiş bir protezdir. Elle kontrol edilebilir pompa yardımıyla idrar kanalı etrafındaki kafın sıkıştırılıp gevşetilmesiyle idrar kesesinin kontrol altına alınmasını sağlayıp, hastanın idrar kaçırması engellenmektedir. AUS, mesaneden idrar akışını kısıtlayan doğal idrar sfinkterinin işlevini desteklemek üzere tasarlanmıştır. Bu sistem zarar görmüş durumdaki sfinkter kasının yerine, yapay bir kas gibi çalışarak kalıcı bir çözüm sunar, dedi.

Prof. Dr. Cabir ALAN, ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğinin, Çanakkale’de ve bölgemizde özellikli sağlık hizmetlerini sunmada öncü olmaya devam ettiğini” söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum